Cezary Popławski


Cezary Grzegorz Popławski, urodzony 19 października 1967 roku w Rajczy, jest znanym polskim nadinspektorem Policji. W swojej karierze zawodowej pełnił istotne funkcje, w tym w latach 2015-2016 był zastępcą komendanta głównego Policji.

Jego postać i osiągnięcia w obszarze zarządzania bezpieczeństwem publicznym są godne uwagi w kontekście rozwoju polskich służb mundurowych.

Życiorys

Cezary Popławski to absolwentWydziału Prawa i Administracji oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w 1987 roku, kiedy to dołączył do Policji, która wówczas funkcjonowała jako Milicja Obywatelska. W trakcie swojej służby był częścią Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej, a jednocześnie aktywnie uprawiał sport. Popławski, według własnych relacji, był reprezentantem jednostki w spartakiadach służb mundurowych, specjalizując się w wieloboju i grając w drużynie siatkarskiej.

W 1992 roku rozpoczął pracę w Sekcji Operacyjno-Dochodzeniowej Komisariatu Policji w Krynicy-Zdroju. Już rok później objął stanowisko zastępcy komendanta w Komisariacie Policji w Muszynie. W 1994 jego ścieżka zawodowa zawiodła go z powrotem do Krynicy-Zdroju, gdzie kontynuował pracę na tym samym stanowisku. W 1999 roku, po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia, został komendantem Komisariatu Policji w Muszynie, a w roku 2000 naczelnikiem Sekcji Ruchu Drogowego w Komendzie Rejonowej Policji w Nowym Sączu. Kolejny ważny krok w jego karierze miał miejsce w 2004 roku, kiedy to objął kierowniczą funkcję w Komendzie Powiatowej Policji w Zgierzu.

Od 2006 roku Popławski związał się z Łodzią, gdzie pełnił rolę naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w Wojewódzkiej Komendzie Policji. W 2012 roku przeszedł do roli zastępcy komendanta wojewódzkiego Policji w Łodzi, a już w 2013 roku został komendantem wojewódzkim Policji w Radomiu. W lutym 2015 roku awansował do roli zastępcy Komendanta Głównego Policji, w której pozostawał do stycznia 2016 roku. Warto odnotować, że 23 lipca 2015 roku, podczas ceremonii z okazji Święta Policji, odebrał akt mianowania na stopień nadinspektora Policji z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W styczniu 2016 roku Cezary Popławski zdecydował się na rezygnację z roli zastępcy Komendanta Głównego Policji, wskazując na osobiste przyczyny swojej decyzji. Wtedy to na jaw wyszły również informacje, które dotyczyły jego przeszłości – jako funkcjonariusz ZOMO w latach osiemdziesiątych, Popławski znalazł się w centrum kontrowersji, które niejednokrotnie były komentowane w mediach.

Wybrane odznaczenia

Wśród wyróżnień, które otrzymał Cezary Popławski, można wymienić szereg istotnych odznaczeń za jego znaczące osiągnięcia w różnych dziedzinach.

  • brązowy Krzyż Zasługi (2011, za działalność na rzecz społeczności lokalnych oraz w pomoc charytatywną),
  • srebrny Medal za Długoletnią Służbę (2008),
  • brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” (2014),
  • złota Odznaka Zasłużony Policjant (2014).

Przypisy

  1. Wiceszef KGP Cezary Popławski rezygnuje z pracy. W latach 80. był w ZOMO [online], rmf24.pl [dostęp 26.05.2016 r.]
  2. a b c Wiceszef KGP Cezary Popławski rezygnuje z pracy. W latach 80. był w ZOMO. rmf24.pl. [dostęp 23.02.2016 r.]
  3. a b c d e f g h i Nominacje generalskie w Policji. policja.pl. [dostęp 23.02.2016 r.]
  4. M.P. z 2011 r. nr 32, poz. 373.

Oceń: Cezary Popławski

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:20